Mısır Çarşısı
Fotoğraf Galerisi

Yeni Camii Veya Valide Sultan Camiisi


Yeni Camii Külliyesi içerisinde yer alan Mısır Çarşısı, ‘’Çifte Çarşı’’ olma özelliği ile iki çarşının birleşiminden oluşan, Osmanlı klasik üslubunda yapılmış bir arastadır. 6000 m²’lik bir alanı kaplayan Mısır Çarşısı "L" plan şemasını vermektedir.

Yeni Camii’nin inşaatına ilk kez lll. Murat’ın eşi Sultan lll. Mehmet’in annesi Safiye Sultan’ın emriyle 1597 yılında başlanmıştır. İlk mimarı büyük usta Mimar Sinan’ın çırağı olan Mimar Davut Ağa’dır. Ancak Davut Ağa 1598 yılında idam edilmiş ve yerine Dalgıç Ahmet Ağa görevlendirilmiştir.

Sultan l. Ahmed 1603 yılında tahta çıktığında, Safiye Sultan eski saraya gönderilmiş ve caminin yapımı durdurulmuştur. Yeni Sultan bu caminin yapımına ilgi duymayarak Ayasofya’nın karşısına kendi camisini yaptırmak istemiştir.
Sultan lV. Mehmed’in annesi Turhan Hatice Sultan, hayır işi olarak projeye devam etmek istemiş ve saray mimarı Mustafa Ağa’yı görevlendirerek 1663 yılında tamamlanmasını sağlamıştır.

Caminin piramit düzeninde 66 kubbe ve yarım kubbesi vardır. Ana kubbenin ağırlığını dört büyük ayak taşır ve kubbe dört yanda dört yarım kubbe ile desteklenir. Kubbe planı için Mimar Sinan’ın Şehzade Camisi planı örnek alınmıştır.
Caminin ana bölümünden önce direkler üzerinde 24 küçük kubbeyle çevrelenen bir avlu vardır. Avlunun tam ortasında bulunan Şadırvan sadece işlevsel olmayıp dekoratif amaçlıdır. Caminin iç kısmı mavi, yeşil ve beyaz renkte İznik çinileriyle süslüdür.

Rüstem Paşa Camiisi

Rüstem Paşa Camiisi, Kanunu Sultan Süleyman’ın en sevdiği kızı Mihrimah Sultan ile evlenen Sadrazam Rüstem Paşa için 1561 yılında Mimar Sinan tarafından yapılmıştır. Bu cami, Mimar Sinan tarafından deniz kenarında yapılmış üç camiden biridir. Cami, tonozlu dükkanlar grubunun üzerine oturan yüksek bir terasa inşa edilmiş ve bu yüksekliğiyle Haliç’in göze çarpan simgelerinden biri olmuştur. Neredeyse iç mekanın tamamını kaplayan eşsiz İznik çinilerinin bol miktarda kullanılmış olması nedeniyle Osmanlı mimarisinin en bezemeli camilerinden biridir. Mimar Sinan’ın alışılmış yaklaşımından farklı olduğu için büyüklük ve ihtişam yerine ince işçilik arayışı muhtemelen Rüstem Paşa’dan kaynaklanmıştır.

Yapının planı dikdörtgen içerisine oturtulmuş sekizgen biçimlidir. Ana kubbe yapıya çaprazlama yerleştirilen dört yarım kubbe üzerinde durmaktadır. Kubbenin kemerleri doğu ve batı duvarlarına uzanan dört adet sekizgen direk ve fil ayağı üzerine oturur. Kuzey ve güneyde ise direkler ve aralarında küçük mermer sütunlarla desteklenen galeriler bulunur.

Haritadaki Numaralı Yerler
» Galata Köprüsü
» Haliç
» Yaya Geçidi
» Şehir Hatları İskeleleri
» Reşadiye Caddesi
» Sanatçı Atölyeleri ve Sergi Alanları
» İTO – İstanbul Ticaret Odası
» Hünkar Kasrı
» Yeni Camii veya Valide Sultan Camii
» Turhan Hatice Sultan Türbesi

Burada gömülü sultanlar ve aile üyeleriyle birlikte bu anıt mezar Osmanlı’nın en büyük Saray mezarı olmuştur. Burada mezarı bulunanlar arasında Turhan Hatice Sultan, oğlu lV. Mehmed, sonraki sultanlar lll. Osman, ll. Mustafa, lll. Ahmed, l. Mahmud ve çeşitli saray üyeleri vardır.Mısır Çarşısı

» Kapı
» Evcil Hayvan ve Çiçek Tohumu Satılan Dükkanlar
» Tahmis Sokağı. Yiyecek Satan Dükkanlarla Dolu Bir Çarşı Sokağıdır
» Hasırcılar Sokağı
» Rüstem Paşa Camii
» Zindan Han
» Ahi Çelebi Camii: Ahi Çelebi Camiisi’nin 15. Yüzyıl sonlarına doğru yapıldığı düşünülmektedir. Doksan yaşında iken Hac için Mekke’ye gitmiş ve dönüş yolculuğu sırasında Mısır’da ölmüş olan ünlü doktor Kemal Ahi Can TEBRİZİ tarafından inşa edilmiştir.
» İstanbul Ticaret Üniversitesi